07.12.2022 - Muğla Şehir Portalı
Muğla Şehir Portalı – Firma Rehberi

Türk Lokumu Hakkında Bilinmeyen Herşey

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Dünyaca Ünlü Türk Lokumu Hakkında Bilgiler

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan lokum, konuklara sunulan en değerli ikramımızdır. İtina ile şekerliğe ya da lokumluğa dizilen hoş kokulu lokumlar, evlerimizin en küçük bireyi tarafından büyüklere tutulur. Lokumlar, yediden yetmişe herkesin sevdiği bir lezzet sunar. Özellikle bayram ziyaretleri ile özdeşleşen lokumun popülaritesi, Türkiye sınırlarını yüzyıllar önce aşmıştır ve dünyanın dört bir yanında milli ikramımız olarak ünlenmiştir. Lokumun öyküsünü sizler için araştırdık, gelin hep birlikte Türk lokumu hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Türk Lokumu Hakkında Bilgiler

Lokum kelime anlamıyla, Arapçada rahat-ı hulkum demektir. Bu da ‘’boğaza rahatlık veren” tanımlamasını içerir.

On beşinci yüzyıldan bu yana topraklarımızda üretimi yapılan lokum, Osmanlı mutfağına 17’nci yy’da dahil oldu.

Birinci Abdülhamit’in aşçısı olan Muhittin Hacı Bekir, padişahın talebi sonucu lokumun tarifindeki pekmezi şeker ile değiştirdi. Bunun sonucunda Türk usulü lokumun ilk örneği ortaya çıkmıştır.

Ünlü aşçının ürettiği bu lokum, bütün Avrupa’da Türk Lokumu adı ile tanınmıştır ve büyük ilgi görmüştür. Diğer ülkelerde Turkish Delight şeklinde bilinen lokum, dünyanın dört bir yanında tanınıyor.

Bu muhteşem lezzet, su, nişasta ve şekerden yapılan bir tatlıdır. Ayrıca, nar suyu ve gül suyu gibi tat ve koku sunan aromaların kullanılmasıyla da lokumun çeşidi belirlenmiş olur.

Pişirme işleminin ardından bir süre dinlendirilen ve minik parçalara ayrılan lokumlar, pudra şekeri ya da Hindistan cevizine bulanır. Böylece servise hazır hale getirilir.

Aromalı lokum çeşitleri arasında naneli, güllü, limonlu, Hindistan cevizli, narlı çeşitler en çok tercih edilenlerdir. Bunlara ek olarak kaymaklı, çifte kavrulmuş, cevizli ve fıstıklı lokum gibi spesiyaller de büyük ilgi görür.

 Türk mutfak kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olarak öne çıkan lokum, bayramlarda misafirlere tutulur. Lokumların sunulması amacıyla kullanılan şık kristal ya da cam lokumluklar da, servisin değişmeyen öğeleridir.

Türk lokumu Türk kahvesiyle de uyum içindedir ve bu içeceğin yanında da servis edilir. Kahvenin yanında ikram edilen Türk lokumu, hem ağzımızı hem de sohbetimizi tatlandırdığı için de bizler için farklı bir yere sahiptir.

Bütün ülkelerde sevilen Türk lokumu, ülke dışına giderken hediye olarak götürülür. Aynı zamanda, ülkemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere ikram edilir.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ