Suna’nın Kızları birinci Çocuk Hayat Merkezi’ni Pazarcık’ta kuruyor

Suna’nın Kızları, kız çocuklar başta olmak üzere tüm çocukların muhtaçlıklarını gözeten inançlı alanlar oluşturma yolunda Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte Kahramanmaraş Pazarcık’ta birinci Çocuk Ömür Merkezi’ni kuruyor.

Suna’nın Kızları birinci Çocuk Hayat Merkezi’ni Pazarcık’ta kuruyor

Suna’nın Kızları, kız çocuklar başta olmak üzere tüm çocukların muhtaçlıklarını gözeten inançlı alanlar oluşturma yolunda Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte Kahramanmaraş Pazarcık’ta birinci Çocuk Hayat Merkezi’ni kuruyor.İş insanı Suna Kıraç’ın eğitim alanındaki uğraşlarını, bedellerini, gayelerini ve vizyonunu yaşatmak ve ileriye taşımak gayesiyle Suna ve İnan Kıraç Vakfı çatısı altında 2021 yılında hayata geçirilen Suna’nın Kızları teşebbüsü, zelzeleden etkilenen bölgelerde çocukların gelişimleri için inançlı ve destekleyici alanlar kurmak ve yine yapılanma sürecinde kız çocukların özgün muhtaçlıklarının gözetilmesini sağlamak gayesiyle harekete geçti.Suna’nın Kızları grubu ve danışmanlarından oluşan bir küme, 9-12 Mart tarihleri ortasında sarsıntılardan en fazla etkilenen vilayetlerden Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep’te saha ziyaretleri gerçekleştirdi. Saha ziyaretlerinde, zelzele bölgelerindeki süreksiz barınma alanları, kız çocuk odaklı tasarım yaklaşımı ile incelendi. Bu incelemenin sonuçları Suna’nın Kızları tarafından bir raporda toplandı. Tespit edilen öncelikli gereksinimler raporda aşağıdaki formda sıralandı:

  • 12 yaş üstü çocuklara yönelik kapsayıcı ortak alanlar oluşturulması, 
  • Barınma alanlarının donanım ve güvenliğinin artması ve standartlaşması, 
  • Eğitim ve öteki hizmetlere erişim için düzenlemeler yapılması, 
  • Kız çocuklar başta olmak üzere süreksiz barınma alanlarındaki tüm çocukların âlâ olma halinin desteklenmesi ve önceliklendirilmesi.

Raporun yayımlanmasının çabucak akabinde sahayı ziyaret eden Suna’nın Kızları teşebbüsü kurucusu İpek Kıraç, bilhassa ergenlik devrindeki çocukların öğrenme seyahatlerine devam etmeleri ve akranlarıyla toplumsallaşmaları için inançlı alanlar sağlamanın daha da kıymetli bir husus haline dönüştüğünü gözlemlediklerini belirtti. Kıraç, bahis ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Sahada yaptığımız ziyaretlerde görüştüğümüz şahıslardan aldığım izlenim, olağanlaşma sürecinin vakit alacağı tarafında. Bu süreçte çocukların özgün gereksinimlerinin göz arkası edilmemesi çok kıymetli. Yaşamsal temel gereksinimler çözülürken, raporumuzda da belirtildiği üzere; bilhassa 12-18 yaş aralığındaki çocukların hem okuldan geri kalmamaları hem de duygusal ve fizikî manada yeterli olma halleri için  güvenli alanlar oluşturmak odağımızda olmalı. Olağan, bunların yanı sıra eğlenme ve dinlenmeye vakit ayırabilmek de tekrar bu güzelleşme sürecinin bir kesimi. Birincisini Pazarcık’ta kurduğumuz çocuk ömür merkezlerimiz sayesinde çocukların gelişim gereksinimlerini bütünsel biçimde karşılayabilmeyi amaçlıyoruz.”İpek Kıraç kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Geçici barınma alanlarında 12-18 yaş aralığındaki çocukların ve özellikle da kız çocukların özgün gereksinimlerini gözeten, kapsayıcı alanlar çok sonlu. Merkezlerimizde, bilhassa bu yaş kümesindeki çocukların fizikî ve duygusal âlâ olma hallerini destekleyecek programların uygulanacağı çok emelli salon ve atölye ile psikolog takviyesine erişebilecekleri bir görüşme odası, kendi başlarına vakit geçirebilmelerini sağlayacak sakin oda ve akranlarıyla sosyalleşebilecekleri kafeterya da yer alıyor.” Suna’nın Kızları’nın Pazarcık’ta kurduğu birinci Çocuk Hayat Merkezi, Turkish Philantrophy Funds tarafından destekleniyor. Bir sonraki Çocuk Ömür Merkezi ise yine Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı iş birliği protokolü kapsamında Hatay’da kurulacak.Çocuk Ömür Merkezleri faaliyetlerine, 12-18 yaş çocukların iyiliğine katkı sunmak hedefiyle hazırlanmış olan özel bir programla başlıyor. Bu programı tamamlayan çocukların, gereksinim ve beklentileri doğrultusunda, Suna’nın Kızları Tahlil ve Takviye Topluluk Katılımcıları tarafından düzenlenen atölyelere ve takviye programlarına etkin iştiraki amaçlanıyor. Merkezler sayesinde, sivil toplum kuruluşlarının hem bir ortada hem de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı hizmetleri ile koordineli formda çalışmalarına imkân sağlanacak.  Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: