Soyer: “Marble İzmir, kentimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı”

Doğal taş bölümünün en büyük global buluşması Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı. 29 Nisan tarihine kadar doğal taş dalını Fuar İzmir’de bir ortaya getirecek 28. Marble İzmir’in hem ülke hem de kent için ehemmiyetine vurgu yapan Lider Tunç Soyer, “Marble İzmir, dünyanın en büyük doğal taş fuarı ve bu nedenle doğal taş kesiminin dünyaya açılan kapısı.

Soyer: “Marble İzmir, kentimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı”

 Doğal taş dalının en büyük global buluşması Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı. 29 Nisan tarihine kadar doğal taş kesimini Fuar İzmir’de bir ortaya getirecek 28. Marble İzmir’in hem ülke hem de kent için kıymetine vurgu yapan Lider Tunç Soyer, “Marble İzmir, dünyanın en büyük doğal taş fuarı ve bu nedenle doğal taş kesiminin dünyaya açılan kapısı. Marble İzmir, kentimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı” dedi. Lider Soyer, kesimden gelen talep üzerine fuarı 20 bin metrekare daha ek alanla büyütebileceklerini açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Milletlerarası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 28. defa Fuar İzmir’de kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer mesken sahipliğindeki fuar açılışına İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Genel Lider Yardımcısı Yüksel Taşkın, YETERLİ Parti TBMM Küme Lider Vekili Müsavat Dervişoğlu, CHP İzmir Vilayet Lideri Şenol Aslanoğlu, İzmir Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Seçkin Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Bölüm Konseyi Lideri Rüstem Çetinkaya, Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İbrahim Alimoğlu, D enizli İhracatçılar Birliği İdare Konseyi Lideri Hüseyin Memişoğlu, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, vilayet ve ilçe belediye liderleri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Soyer: “Dünya fuarcılığına armağan”
Açılış merasiminde Marble İzmir’in, dünyanın en büyük doğal taş fuarı ve doğal taş dalının dünyaya açılan kapısı olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Marble İzmir, kentimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı. İçerisinden geçtiğimiz bu ekonomik darboğazda dış ticaret hacmimizi artırmak ve bu toprakların rahmetini büyütecek katma bedeli yaratmak zorundayız. Bu noktada, doğal taş bölümü değerli bir gereksinime yanıt veriyor. Ülkemiz, dünya doğal taş rezervinde çok değerli bir pozisyona sahip. Bu kâfi mi? Olağan ki değil. Bu hammaddeyi işlememiz, bölümdeki işçilerimizin ihtimamlı personelliği ve hüneri sayesinde katma kıymeti yüksek eserlere dönüştürmemiz koşul. Bu nedenle Marble İzmir fuarında, doğal taş dalındaki katma bedelli eserlerin çoğalması için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz” dedi.

3 kıymetli neden
Fuarlar kenti İzmir’de Marble İzmir’e konut sahipliği yapmalarının üç ana nedeni olduğunu söyleyen Lider Soyer, “Dünyanın bir numarası olduğumuz bu kıymetli bölümde dünya trendlerini belirlemek,  her yıl daha fazla büyüyen doğal taş bölümünün geleceğine istikamet vererek ve katma pahalı eserleri ve tabiat dostu üretimi teşvik etmek ve  ihracatı arttırarak kentimizin ve ülkemizin refahını büyütmek. Biliyoruz ki ihracattaki hissesi her geçen yıl artan, katma kıymeti yüksek eserlerimizle doğal taş bölümündeki pozisyonumuzu daha da güçlendirmemiz mümkün. Kâfi ki bu potansiyelimizi işleyelim. Bu şuurla, tüm firmaların kabiliyetlerini ve eserlerini Marble İzmir’de dünyayla buluşturmaya devam ediyoruz” dedi.
 
“Sanal iştirak mümkün olacak”
Dünyanın her kıtasındaki 54 ülkeden ziyaretçilerin ağırlanacağı 28. Marble İzmir Fuarı’nın Akdeniz’in kalbi İzmir’e çok yakışacağını söyleyen Lider Soyer, “Bu yıl fuarımızda evvelki yıllardan da fazla kişiyi, 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı planlıyoruz. Marble İzmir, doğal taş dalında kelam sahibi olmaya, tüm yerli ve yabancı dal temsilcilerini buluşturmaya ve büyük bir ticaret hacmi yaratmaya bu yıl da devam edecek. 28. defa gerçekleşecek fuarımızda birinci kere Marble İzmir taşınabilir uygulamasını da devreye aldık. Böylelikle, dünyanın her yerinden Marble İzmir’e iştirak sanal olarak da mümkün olacak” diye konuştu.

“20 bin metrekare seneye hazır olacak”
Katılımcılardan alkış isteyeceğini belirterek kelamlarını sürdüren Lider Tunç Soyer, “Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği İdare Şurası Lideri Hanifi Şimşek 20 bin metrekare ilave fuar alanına muhtaçlık olduğunu söyledi.  Ben bu kelamı vermeye hazırım. Lakin onun karşılığında ben de sizden bir kelam istiyorum. Bu kelamın yapacağınız alkışla gücünü duymak istiyorum. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Dal Heyeti Lideri Rüstem Çetinkaya 30 milyar dolar maksadından bahsetti. Ege İhracatçı Birlikleri İdare Konseyi Lideri Jak Eskinazi İtalya’nın önüne geçmemizden bahsetti. Bu amaca varma noktasında var mısınız? Biz üzerimize düşeni yapacağız, 20 bin metrekare seneye hazır olarak” dedi.  

Köşger: “Önü açılacak”
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kesimin önünün daha da açılması gerektiğini söyleyerek,  “Kamuoyunu siz oluşturacaksınız. Dünya sayılarını tüm ülke kamuoyuna anlatacaksınız. Kesimin gereksinimi neyse önü açılacak.  Ülke sizin alanınız başta olmak üzere daha uygun çalışmaya çaba edecek” dedi.

Akın: “Reçetemizi oluşturduk”
CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “Sektörle birlikte çalışmak için gayret eden kardeşiniz olarak uzun vakittir yaşanan meselelerin farkındayız. Tahlil tekliflerini sizlerle, ortak akılla, şuurla en yeterli bilenlerle hazırladık. Dünya örneklerini göz önüne alarak yeşil dönüşümü odağımıza koyarak reçetemizi oluşturduk” tabirlerini kullandı.

“Kıtaları buluşturan bir fuar”
T.C. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Fatih Dumanlı ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin doğal taş rezervinde kelam sahibi ülkeler ortasında yer aldığını ve giderek zenginleştiğini söyledi.
İzmir Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Mahmut Özgener, “Marble İzmir, kıtaları buluşturan bir aktiflik haline geldi. Fuar alanın hem kapalı hem açık alanlarına baktığımızda boş yer kalmadığını görüyoruz. 1995’te birinci defa düzenlendiğinde 70 milyon dolar olarak ihracat günümüzde 2 milyar doları aşmış durumda” dedi.
Ege Bölgesi Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Seçkin Yorgancılar, “Doğal taş ve mermerle dünya markası olmakta yolumuza devam ediyoruz. Şiddetli ekonomik periyodun aşılmasında fuarların ehemmiyeti açık” diye konuştu.
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “Egeli doğal taş ihracatçılarını gönülden kutluyorum. Dünya genelinde önder pozisyona gelmesi için ihracatçılar için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“Burada bulunmak çok kıymetli”     
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Bölüm Konseyi Lideri Rüstem Çetinkaya, “İzmir üzere tarihine ismini altın harflerle yazdırmış bir kentte olmak çok kıymetli” tabirini kullandı.
Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri İbrahim Alimoğlu, “Emeklerinden ötürü başta Tunç Soyer’e ve emek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Denizli İhracatçılar Birliği İdare Konseyi Lideri Hüseyin Memişoğlu, “Herkes Denizli’yi dokuma kenti olarak biliyor ancak başka dallarla de ihracat için çalışıyoruz” formunda konuştu.
Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği İdare Şurası Lideri Hanifi Şimşek, “Tunç Liderime sarsıntı bölgesinde 30 firmamıza yüzde 20 indirim yaptılar ona da teşekkür ediyorum” dedi.
Açılışın akabinde Lider Tunç Soyer ile beraberindeki heyet, iştirakçileri gezerek başarılı bir fuar diledi.

28. sefer kapılarını açtı
Yerli ve yabancı ziyaretçi sayısıyla öncü olan Marble İzmir, geçen yıl 2 milyar dolarlık ihracat gayesini aşan doğal taş bölümüne yeni gayelere ulaşması için katkı sağlayacak. Fuarda, tüm doğal taş firmaları Fuar İzmir’in kapalı hollerinde yer alırken C holünün büyük bir kısmı ile D holünün tamamı makine ve teknoloji firmalarına tahsis edildi. Blok mermer alanının büyüklüğü geçen yıla oranla artırılırken, işlenmiş doğal taş stant alanı için de süreksiz bir kapalı alan oluşturuldu. Dünya doğal taş rezervinin yaklaşık 40’ına sahip Türkiye’nin dört bir yanındaki ocaklardan çıkarılan blok halindeki renk renk, çeşit çeşit doğal taşlar, fuar alanında yer alıyor. Fuarı, yerli ve yabancı 100 bine yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ