Sadece Muğla’da çıkan değerli taş elmastan 10 bin kat değerli!

Sadece Muğla’da çıkan değerli taş elmastan 10 bin kat değerli!

Muğla ilinin Milas ilçesinde çıkan diaspor taşının elmastan 10 bin kat daha ender olduğu öğrenildi. Bunun yanı sıra renk değiştirme özelliği de en dikkat çekici özelliği olarak görünüyor.

Hollywood ünlülerinin tercih ettiği ve renk değiştirmesiyle de dikkat çeken diaspor taşı, dünya üzerinde sadece Muğla ilinin Milas ilçesinde bulunan boksit(alüminyum) madeninden elde ediliyor.

ÖNEMİ BÜYÜK

Bu değerli taşın, dünyada ilk olarak 1800’lü yılların başında Pensilvanya ve Rusya’da keşfedildiği öğrenildi. Fakat mücevher kalitesinde olan ve renk değiştiren taş ise ilk olarak  Muğla ilinin Milas ilçesinde çıkartılıyor. 1990’lı yıllarda dünyada bulunan diaspor taşı, 1970’li yılların başında Etibank’ın açtığı alüminyum madeninde rastlanmaya başladı. GIA (Gemological İnstitute of America) 1990’lı senelerde yayınladığı bir makalede,ikinci tür olarak klasifikasyon listelerine ekliyor ve bu sayede diaspor kristalinden tüm dünyanın haberi oluyor.

SADECE TÜRKİYE’DE BULUNDU

Mücevher kalitesindeki bu değerli taş dünya üzerinde sadece Muğla’nın Milas ilçesinde bulundu. Diaspor taşı, ışığa göre renk değiştirebilen ve az sayıda bulunan kıymetli taşlardan birisi olarak gösteriliyor. Gün ışığında yeşil renk olarak görünen diaspor taşı, mum ışığımda ise pembe renke dönüşebiliyor. Pembe ve yeşil arasındaki bir çok ton, gün ışıgına, ortamdaki ışığa ve hatta üzerinizdeki kıyafete göre bile değişiklik gösterebiliyor.

HOLLYWOOD ÜNLÜLERİNİN FAVORİSİ DURUMUNDA

Ünlü Türk tasarımcı Pınar Öner’in diaspor taşından tasarladığı bir yüzük, Victoria’s Secret’in ünlü isimlerinden biri olan Alessandra Ambrosio tarafından da kullanıldı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ