Prof. Dr. Umut Barbaros: “Kanserde Umut Işığı, Sıcak Kemoterapi”

Dünya Sıhhat Örgütü’nün 2018 yılı datalarına nazaran yılda global bazda 18 milyonun üzerinde yeni kanser olayı saptanırken, hastalığa bağlı vefat oranı ise 10 milyonun üzerinde gerçekleşiyor.

Prof. Dr. Umut Barbaros: “Kanserde Umut Işığı, Sıcak Kemoterapi”

Dünya Sıhhat Örgütü’nün 2018 yılı bilgilerine nazaran yılda global bazda 18 milyonun üzerinde yeni kanser olayı saptanırken, hastalığa bağlı vefat oranı ise 10 milyonun üzerinde gerçekleşiyor. Dünya genelinde her 5 erkekten birinde ve her altı bayandan birinde hayatları boyunca kanser gelişmesi beklenirken her sekiz erkekten birinin, ve her 11 bayandan birinin ise kanser nedeniyle hayatını kaybedeceği öngörülüyor. Kanserde erken teşhis ve tedavi sistemlerinin ehemmiyetine değinen İstanbul Cerrahi Derneği Lideri Prof. Dr. Umut Barbaros, kanserde en tesirli formül olan sıcak kemoterapi hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Çağın vebası haline gelen kanser, dünyada sebebi bilinen vefatlar ortasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yerini alıyor. Manevi olarak büyük kayıplara yol açan kanser, birebir vakitte yüksek tedavi maliyetleri ile ülkelerin iktisadına ve iş gücünde değerli ziyanlara neden oluyor.Teknoloji ve tıbbın ilerlemesiyle kanserle gayrette daha tesirli sonuçlar almayı mümkün hale getiren sıcak kemoterapi, birçok hasta için umut ışığı oluyor.Sıcak kemoterapi için değerli bilgiler aktaran İstanbul Cerrahi Derneği Lideri Prof. Dr. Umut Barbaros, “ Kanser denilince aklımıza daima bilindik metotlar geliyor. Lakin karın içine yayılmış kanser, farklı bir olgu. Karın içine yayılmış kanserler bundan 30 yıl evvel tedavisi mümkün olmayan hastalıklar olarak biliniyordu. Yaklaşık 20 yıldır karın içine yayılmış cerrahi tedavilerle bir arada, sıcak kemoterapiden bahsediyoruz. Burada temel ideoloji karın içindeki organlardan; kalın bağırsak, karın zarı, bağırsak, yumurtalık, mide, pankreas üzere organlardan tümörün organ dışına çıkarılması sürecinden bahsediliyor. Temel emelimiz tümörün hepsini cerrahi bir süreçle temizlemek. Karın içine 42 derece ısıyla bir arada sıcak kemoterapiyi güya bir sıcak diyaliz yapıyormuş üzere verebilmek. Temel ideoloji ana damar yollarıyla kemoterapinin ulaşamadığı damar odaklarına yahut gözle görülemeyen hücrelere direkt temasla bu kemoterapiyi ulaştırmak” açıklamasında bulundu. Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: