Prof. Dr. Ahmet Ercan: “Her an zelzele olabilir diyemeyiz ancak hazırlıklı olmalıyız”

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde konuşan jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, İzmir’de her an zelzele olabilir kelamının hakikat olmadığını belirterek, “6 buçuk şiddetine kadar sarsıntılar İzmir’de yıkıcı olmaz.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: “Her an zelzele olabilir diyemeyiz ancak hazırlıklı olmalıyız”


İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde konuşan jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, İzmir’de her an sarsıntı olabilir kelamının hakikat olmadığını belirterek, “6 buçuk şiddetine kadar zelzeleler İzmir’de yıkıcı olmaz. Hiçbir vakit İzmir’de Kahramanmaraş’taki üzere 7,5 ve üstü şiddette zelzeleler olmaz. Fakat bu büyüklükte bir sarsıntı olacakmış üzere kenti hazırlamamız gerekir” dedi.  
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Yeniliğe Davet” sloganıyla tüm Türkiye’yi geleceği inşa etmeye çağıran İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin dördüncü gününde İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da bir sunum yaptı. Ercan, “Kahramanmaraş Zelzelesi Işığında İzmir’in Sarsıntı Çekincesi. Ne Yapmalı?” başlığı altında birtakım değerli bilgiler verdi.

Hata sarsıntıda değil
Kahramanmaraş’ta gördüklerinin savaş alanını yansıttığını aktaran Ercan, “Türkiye bunun üstesinden kesinlikle gelecektir ancak yıllarını alacaktır. Türkiye sarsıntı ülkesidir. Günün birinde zelzeleler olmuyorsa yer diriliğini yitirmiş demektir. O vakit ömür da yok demektir. Sarsıntının daima endişe boyutuyla ilgilendik. Sarsıntının üç tane bileşeni vardır. Sarsıntı, ısı ve ışık. 60 yıldır bilimle uğraşıyorum. Toplu iğnenin başı kadar bir yanılgı görmedim. Zira zelzele olmasa Meles Ovası olmazdı, Gediz Irmağı olmazdı. Manisa’daki, Aydın’daki jeotermal alanlar olmazdı. Memba suları olmazdı. Maden yatakları, petrol yatakları, dağlar, ormanlar olmazdı. En hoş incirin çıktığı, zeytinin yetiştiği Ege olmazdı. Bunları daima zelzeleler yapıyor, yeri biçimliyor. Sarsıntıları bir öcü üzere görüyoruz. Yanılgı zelzelede değil. İnsanoğlu olmadan da zelzele vardı” dedi.

“Doğa asla affetmez”
Türkiye’nin yer dayanımı ile sarsıntıdan etkilenme alanlarını harita üzerinde gösteren Ercan, “Bizler zelzelelerin nerelerde ve hangi büyüklükte olacağını biliriz lakin vaktini şimdi bilemiyoruz. Kahramanmaraş sarsıntısı tarım alanlarında en büyük yıkımı yaptı. Tabiatta o denli bir istikrar var ki siz imar barışından kendinizi affettirebilirsiniz, kaçak yaparsanız görmezden gelebilirler lakin tabiat asla affetmez. Tarım alanlarına yapılan yapıları tabiat günün birinde kesinlikle yıkar. Zelzele teknik, bilimsel bir mevzudur. Bu dinle, bahtla izah edilemez, açıklanamaz” diye konuştu.

“Gerçeklerle yüzleşmemiz gerekiyor”
İzmir’deki muhtemel bir zelzelede yolların kullanılamaz hale gelmesi durumunda kurtulma talihinin çok aza düşeceğini vurgulayan Ercan, Kahramanmaraş ve 11 vilayette tesirini gösteren yıkıma ait “Gerçeklerle yüzleşmemiz gerekiyor. Zelzelesi afete dönüştüren üç husus var.  Yeteneksiz idareler, iktisadın bozukluğu ve yoksulluk ile eğitim seviyesinin düşüklüğü. Şayet bunlardan bir tanesi ülkede gerçekleşmişse sarsıntının ismi afettir. Türkiye’de 6 Şubat’ta bunun bir tanesi değil üçü birden gerçekleşti” dedi.

“İzmir’in güneyinde yer sağlam”
“Türkiye’yi yetenekli insanların yönetmesi gerekiyor” diyen Ercan, İzmir’in geçmişindeki sarsıntılara ait bilgi verdi. Ercan, “Depremin bir yasası vardır. Bir yerde aşikâr büyüklükte bir zelzele olmuşsa gelecekte o yerde en az o büyüklükte zelzele olur. Buna zelzelenin yasası denir. İzmir’de zelzeleler çok sık oluşmuyor. Yaklaşık 200 ile 350 yılda bir oluşuyor. Her an 7,2’lik sarsıntı olacakmış üzere İzmir’i hazırlamamız gerekir. Ancak İzmir’de her an sarsıntı olabilir kelamı hakikat değil. 6 buçuk şiddetine kadar sarsıntılar İzmir’de yıkıcı olmaz. 6 buçuktan sonra yıkıcı olmaya başlar. Hiçbir vakit İzmir’de Kahramanmaraş’taki üzere 7,5, 7,6, 7,9’luk zelzeleler olmaz” dedi.
Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: