Maden için cami ve kiliseyi yıktılar

Maden için cami ve kiliseyi yıktılar

Muğla ili Milas ilçesinin Işıkdere Mahallesi’nde 50 yıllık cami, 1 tarihi kilise ve 16 evin maden ocağı için kamulaştırılarak yıkımına başlanması sonucunda köylüler duruma sert tepki gösterdi.

Alınan bilgiye göre Milas ilçesine bağlu ikizköy sınırları içerisinde  maden ocağı kurulmak  amacıyla kesilmek istenen 700 dönümlük ormanlık alanı korumak adına yaklaşık 4 ay nöbet tutan ve mücadele veren köylüler, bu kez de İkizköy’e çok yakın olan Işıkdere Mahallesine kurumlak istenen maden ocağı için protestoda bulundu. Bölgeye akın eden köylülerin alana girmesine izin verilmedi.

TARİHİ YOK EDİYORLAR

Yaklaşık 300 yıllık yerleşim yeri olan ve 4 bin yıllık antik mezarların bulunduğu bölgenin maden ocağı için feda edildiğini belirten halk tepkilerini sürdürmeye devam ediyor. Arkeolojik kazıların devam ederken bunların yapılmasından dolayı halkın tepkisinin büyümüş durumda olduğu öğrenildi.

ARKEOLOJİK SiT ALANI İLAN EDİLMELİ

Bölgedeki kazıların kurtarma kazısı adı altında Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. sponsorluğunda yürütüldüğünü belirten Gümüşel “İkizköy ve çevre köylerin doğa koruma derneği olan KARDOK’un, alanın arkeolojik sit alanı ilan edilmesi için Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na karşı açtığı  dava ise henüz sonuçlanmadı. Burada cami ve kilisenin yıkımını engellemeye çalıştık ancak köylüler ve bizler kamulaştırılan alan olduğu için içeriye alınmadık. Tarih göz göre göre yok oluyor. Avukatımız aracılığı ile acil olarak idare mahkemesine müracaat ederek, faaliyetin durulmasını ve tarihin korunmasını istedik. Ne kadar hızlı karar verilirse tarihi o kadar korumuş oluruz. Bugün caminin yıkımına başladılar. Işıkdere acil olarak arkeolojik sit alanı ilan edilmeli” sözlerini kullandı.

Kaynak: SÖZCÜ

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ