Kadızade Zühtü Işıl Mezarı Başında Anıldı

Ulusal uğraşın kıymetli kahramanlarından, Karşıyaka Spor Kulübü kurucu lideri Kadızade Zühtü Işıl mevt yıl dönümünde Örnekköy’de bulunan mezarı başında anıldı.

Kadızade Zühtü Işıl Mezarı Başında Anıldı

Ulusal gayretin kıymetli kahramanlarından, Karşıyaka Spor Kulübü kurucu lideri Kadızade Zühtü Işıl vefat yıl dönümünde Örnekköy’de bulunan mezarı başında anıldı.Örnekköy Mezarlığı’nda düzenlenen anma merasiminde Karşıyaka sevdalıları da hazır bulunurken, Zühtü Işıl ve ulusal çaba kahramanları hürmetle, minnetle anıldı; Karşıyaka Spor Kulübü’nün tarihî değeri vurgulandı. “İÇTEN BİR SEVGİYLE BAĞLIYIM”

Anma merasiminde konuşan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay Karşıyaka Spor Kulübü’ne yürekten ve içtenlikle bağlı olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Kulübümüzün kurucu lideri, kahramanlarımızdan Kadızade Zühtü Işıl’ı rahmetle ve minnetle anıyorum, ona teşekkür ediyorum. Onun üzere yüzlerce kahramanın yaşadığı bir kentte yaşıyoruz. Buraya belediye lideri olan birisi tabi ki üzerine düşen ne varsa yapmak zorunda, ben de bu çerçevede üzerime düşen ne varsa yapmaya çalışıyorum; elimden geleni yapmaya da devam edeceğim. Ben tıpkı vakitte içten bir sevgiyle Karşıyaka’ya, Türkiye’ye ülkemizi kuran o iradaye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Kuvay-i Ulusala ruhuna, o günden bu güne gelen her şeye bağlılıkla bu misyonu yerine getirmeye çalışıyorum. Zühtü Işıl bizi duyuyorsa Türkiye’nin, dünyanın her yerinde yaşayan küçücük çocuklardan, yaş almış büyüklerimize kadar yüz binlerce Karşıyakalı’nın Karşıyaka’ya ve onların kurduğu kulübe, bu semte bağlılıkla yaşadığını bilmesini isterim. Sporda da tesisleşmede de başarılı oluruz, bu sevgimiz olduğu sürece her şey olur. Ruhları şad olsun, ne yapsak haklarını ödeyemeyeceğimiz çok büyük kahramanlar; hepsini bir kere daha hürmetle anıyorum.”

“EMANETLERİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”Karşıyaka Belediye Lider Yardımcısı ve Karşıyaka Spor Kulübü Tarih Şurası Lideri Ahmet Diker ise emanet olarak bırakılan Karşıyaka Spor Kulübü’nün birebir hassasiyetle yaşatılması ve gelecek jenerasyonlara bırakılması gerektiğini vurgulayarak, “Onlar bize çok büyük bir miras, çok büyük bir kulüp bıraktı. Onlar kulübü direnişin, başkaldırının simgesi olarak yalnızca futbolla kurdu, gerisinden öteki branşlar geldi. Onlar Kurtuluş Savaşı’nda en ön saflarda yer aldılar. Ne kadar büyük bir kulübe, kıymetli bir belediyeye, büyük bir taraftar kitlesine sahip olduğumuzu unutmamalıyız. Onlar bize o denli büyük bir kulüp bıraktılar ki bizim için Karşıyaka Spor Kulübü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armasına ay-yıldız armağan ettiği, iki defa ziyaret ettiği bir kulüptür. Kurucularımızın, atletlerimizin bize bıraktığı bu tarihi emaneti yıllar uzunluğu yaşatmalıyız; onların yaktığı meşalenin sonsuza kadar yanmasını sağlamalıyız. Hepsini hürmetle anıyorum, yerleri cennet olsun” dedi. “ANISI ÖNÜNDE HÜRMETLE EĞİLİYORUZ”Karşıyaka Spor Kulübü kurucularının o yıllarda büyük bir uğraş verdiğinin unutulmaması gerektiğini lisana getiren Karşıyaka Taraftar Derneği Lideri Okan Kırmacı ise, “Değerli büyüğümüzü hürmet ve sevgiyle anıyoruz. Bizler onu ve pahalı arkadaşlarını yalnızca Karşıyaka Spor Kulubü’nü kurdukları için anmıyoruz. Zühtü Işıl o günün tüm imkansızlıklarına karşın birçok şeyi başarmış, anısı önünde hürmetle eğiliyoruz. Hepimiz o kuşakların 1912’li yıllarda neler yaptığını, nelerle gayret edip neler başardığını hiç unutmamalıyız. Bir kere daha kendisini hürmetle anıyorum, Karşıyakalı olmaktan onur duyuyorum” diye konuştu. 

Anma merasimine; Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Belediye Lider Yardımcıları Ahmet Diker ve Murat Ilgın, Karşıyaka Spor Kulübü’ne gönül vermiş Karşıyakalılar katıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ