İzmir’in gündemi zelzeleye dirençlilik

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Mart ayı birinci oturumunda kentsel dirençlilik çalışmaları kapsamında zelzeleye güçlü yapıların oluşturulmasına yönelik üç değerli uygulama kararı gündeme geldi.

İzmir’in gündemi zelzeleye dirençlilik


İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Mart ayı birinci oturumunda kentsel dirençlilik çalışmaları kapsamında zelzeleye sağlam yapıların oluşturulmasına yönelik üç değerli uygulama kararı gündeme geldi. Şu an Türkiye’de zelzeleye dirençli kent adayının İzmir olduğunu belirten Lider Tunç Soyer, “Depremde ölmek mukadderat değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi zelzeleye dirençli kent olma noktasında en hazır belediyedir. Hiç kimsenin tereddüdü olmasın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısının birinci birleşiminde İzmir’in zelzeleye dirençli kent olması için inşa edilecek yapılarda sismik izolatör, 5 kat ve üzeri yapılarda en az bir bodrum kat yapılması zaruriliği, İnceleme Şurası oluru alınmadan yapı ruhsatı verilmemesi hususları başkanlık önergesi olarak meclise sunuldu. Kurullara gönderilen hususlar incelendikten sonra meclis gündemine yine gelecek.

“Türkiye’de sarsıntıya dirençli kent adayı İzmir’dir”
Türkiye’deki zelzeleye dirençli kent adayının İzmir olduğunu belirten Lider Tunç Soyer, “Bu, yalnızca benim fikrim değil. Kıymetli hocamız Naci Görür İzmir’de düzenlediğimiz ve üç yıllık çalışmalarımızı anlattığımız toplantıda kendisi söz etti. Şunu her yerde iftiharla söyleyebilirsiniz: İzmir Büyükşehir Belediyesi zelzeleye dirençli kent olma noktasında en hazır belediyedir. Hiç kimsenin tereddüdü olmasın” dedi.

“İlkeli bir duruş sergiledik”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan kentsel dönüşüm modeline ait de bilgi veren Lider Soyer, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak unsurlu bir duruş sergiledik. Bu prensipli duruş bütün Türkiye’ye örnek olması gereken bir unsurlu duruştur. Bu nedenle çok değerli. Biz ne müteahhide verilen oranı artırmaya kalktık ne öbür bir yan yola gittik. Ne yaptık? İZBETON şirketimizi devreye soktuk. Müteahhitlerin aslında o oranlarla o ihalelere girmesinin mümkün olduğunu biliyorduk. Ancak daha fazla almak istedikleri için girmediklerinden kuşku ettik ve müteahhitlerin karşısına İZBETON’u koyduk. Ne oldu? Kimi yerlerde İZBETON aldı, kimi yerlerde o bir türlü girmeyen müteahhitler girdi ve aldı. Makûs mü oldu? Çok âlâ oldu. 5 bin civarında binanın kentsel dönüşümü için yol almaya başlad ık” diye konuştu.

İmar affı vurgusu
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesinin yüzde 10’unu sarsıntıyla ilgili çalışmalara ayıracaklarını söyleyen Lider Soyer, “Hükümetten de bunu bekliyoruz, bu da bizim en doğal hakkımızdır, bunu talep ediyoruz. Zira kentsel dönüşüm dediğiniz şey belediyelerin imar düzenlemesiyle ilgili ancak tıpkı vakitte finansmanla da ilgili. Pekala, vatandaşlar olarak, ‘ey hükümet kentlerimizi dirençli hale getirmek için bütçenden bugün ayırdığının 10 mislini daha ayır’ demek bizim hakkımız değil mi? Biz bu ülkenin vatandaşları olarak canımızı veriyoruz. Öbür yandan hiçbir hükümet gelip ‘ben imar affı çıkarıyorum’ dememeli” dedi.

“Herkesin yüreği ferah olsun”
İzmir’de hayata geçirilen Halk Konut projesine de değinen Lider Soyer, “Halk Konut Türkiye’ye model olacak bir kentsel dönüşüm modelidir. Vatandaşın kendi müteahhitliğini yapması demektir. İZBETON şirketimiz bu türlü bir hizmet verir. Gurur duyabilirsiniz. Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm modelini İzmir hayata geçirmiştir. Herkesin yüreği ferah olsun” dedi.

Deprem güçlü yapılar için üç değerli karar
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Başkanlık önergesi olarak gündeme alınarak komitelere havale edilen ve zelzeleye güçlü yapıların oluşturulmasına öncülük edecek üç husus ise şöyle:

5 kat ve üzeri yapılarda en az bir bodrum kat yapılması zorunluluğu
Maddelerden birincisi, taban açısından riskli yerlerde yapılan yüksek yapıları kapsıyor. Buna nazaran gevşek kum, çakıl yahut yumuşak-katı kil katmanları içeren tabanlar yahut sıvılaşma riski yüksek yerlerde inşa edilecek yapılarda en az bir bodrum kat yapılması gerekiyor. Tekrar imar planına nazaran kat adedi 5 ve daha fazla olan binalarda da en az bir bodrum kat yapılması kuralı getirilecek.

Sismik izolatör zorunluluğu
Yurttaşların zelzele öncesi ve sonrası ağır olarak kullandığı hastaneler, dispanserler, sıhhat ocakları, itfaiye bina ve tesisleri, PTT ve öteki haberleşme tesisleri, ulaşım istasyonları, terminaller, güç üretim ve dağıtım tesisleri, vilayet, kaymakamlık ve belediye idare binaları, birinci yardım ve afet planlama istasyonları, okullar, öteki eğitim bina ve tesisleri, yurt ve yatakhaneler ile müzelerde sismik izolatör kullanılacak. Sarsıntıda, üst yapıyı tabandan ayırıp binayı sarsıntının şiddetinden koruyarak sarsıntının yıkıcı tesirini oldukça azaltan sismik izolatörün, 3 kat ve üzeri olan yahut bina yüksekliği 10,5 metreyi geçen ayrık nizam yapılarda da kullanımı istenecek. İhalesi Meclis kararından evvel kamu tarafından yapılan yahut yaptırılan yapılar, karardan muaf olacak. Bu yapılarda ayrıyeten bir binanın yol düzeyinden aşağı olan kısmını içeren rijit bodrum kat yapılması mecburiliği ise aranmayacak.

Kuruldan ön olur alınacak
Bodrum katlar dahil olmak üzere toplam kat adedi 13’ü aşan (13 kat hariç) yapılar için hazırlanan projelerin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili üniteleri, ilgili meslek odaları ve ilgili ilçe belediyesi temsilcilerinden oluşturulacak inceleme şurasından ön olur alması gerekiyor. İnceleme Şurasından ön olur alınmadan yapı ruhsatı, yapı kullanma müsaade dokümanı verilemeyecek. İnceleme Heyeti çalışma tarz ve asılları ile yüksek yapılara ait kıymetlendirme kriterleri ayrıyeten belirlenecek.
Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ