İzmir’de fiyatsız yapı ön incelemesi için protokol imzalandı

İzmirlilerin yaşadıkları binanın sarsıntıya dayanıklılığı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak için başlatılan yapı ön incelemesinin saha çalışmaları için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ortasında protokol imzalandı.

İzmir’de fiyatsız yapı ön incelemesi için protokol imzalandı

İzmirlilerin yaşadıkları binanın sarsıntıya dayanıklılığı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak için başlatılan yapı ön incelemesinin saha çalışmaları için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ortasında protokol imzalandı. Lider Tunç Soyer, “Hiçbir çalışma kenti dirençli hale getirmek kadar değerli değil” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Mart’ta müracaatlarını almaya başladığı yapı ön incelemesinin saha çalışmaları için İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile protokol imzaladı. Egemenlik Konutu Kemeraltı Toplantı Salonu’nda imza merasiminde konuşan Lider Tunç Soyer, bina bazlı ön değerlendirmeye yönelik bu çalışmanın Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirterek, “Her yerde, herkesin gereksinim duyduğu bir çalışma. Türkiye fay sınırları üzerinde bir ülke. Bunun için ne yapmak lazım? Zelzele gerçeği daima karşımızda. Ancak bu bahse yönelik gerekli hassaslığın oluşmadığına üzülerek şahit oluyoruz. Yapılması gereken çalışmalar daima erteleniyor. Zelzelenin yıkıcılığı, güya önemsenmiyor” dedi.

Soyer’den inançlı yapı vurgusu
Yaşananlardan ders aldıklarını da vurgulayan Lider Tunç Soyer, şunları söyledi: “Bu durum önceliklendirme sıkıntısı. Yeşil Kentler ağına, Cittaslow ağına girelim diye çabalıyoruz lakin hiçbiri bu kenti dirençli hale getirmek kadar kıymetli değil. Bu kentte beşerler hayat alanlarına inanç duymuyorlarsa, yaşadıkları binalara yönelik kaygıları varsa, siz istediğiniz kadar dijital teknolojiden bahsedin, istediğiniz kadar yeşilden bahsedin.”

“Çalışmalar örnek alınıyor”
İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lideri Hareket Ulutaş Ayatar da kenti daha dirençli hale getirilmesi için yürütülen çalışmalarda yer almanın kendileri için gurur verici olduğunu söyledi.
Hazırlanan protokole İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lideri Hareket Ulutaş Ayatar imza attı. Çalışma kapsamında 60 inşaat mühendisi alanda, 5 kişilik inşaat mühendisi kümesi da uyumda yer alacak.

Bireysel müracaat yapılabilecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirlilerin yaşadığı binaya dair fikir sahibi olmasını sağlamak için başlattığı yapı ön incelemesine şimdiye kadar 4 bin 500 müracaat yapıldı. Yurttaşlar, bu hizmetten fiyatsız olarak faydalanacak. Belediye, daha evvel müracaat kaidelerinde apartmanlarda oy birliğiyle idare şurası kararı alınmasına yönelik maddeyi de esnetti. Buna nazaran, idare şurası kararı olmadan, ferdi müracaatlar da geçerli olacak.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ