İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Hazırlıkları “Eğitim Çalıştayı” ile devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantıları kapsamında “Eğitim Çalıştayı” yapıldı. Akademisyen ve siyasetçiler, uzmanlık alanı eğitim olan sivil toplum kuruluşları, dernek, kooperatif ve sendikaların katıldığı çalıştayın çıktılarının kongrenin sonuç bildirgesine katkı sağlaması bekleniyor.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Hazırlıkları “Eğitim Çalıştayı” ile devam ediyor


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantıları kapsamında “Eğitim Çalıştayı” yapıldı. Akademisyen ve siyasetçiler, uzmanlık alanı eğitim olan sivil toplum kuruluşları, dernek, kooperatif ve sendikaların katıldığı çalıştayın çıktılarının kongrenin sonuç bildirgesine katkı sağlaması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantılarından “Eğitim Çalıştayı”, EGİAD Toplumsal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde (Portekiz Sinagogu) geniş bir iştirakle düzenlendi. Çalıştayda eğitim ve öğretim alanındaki problemler ve tahlil teklifleri görüşüldü. Çalıştayın çıktılarının 15-21 Mart’taki kongrenin sonuç bildirgesine katkı sağlaması bekleniyor.

Eğitimdeki problemler tartışıldı
Çalıştayda eğitim ve öğretimdeki sıkıntılar, öğrencilerin yaşadıkları sorunlar, adaptasyon problemleri, afet yaşanan bölgelerde eğitimin değeri, afet durumlarında eğitime dönüş planı, eğitimde fırsat eşitliği kavramı, eğitimcilerin eğitimi, okul öncesi eğitimin kıymeti, eğitim müfredatının değeri ve düzenlenmesi, dijitalleşmenin eğitime tesiri üzere birçok husus tartışıldı.
Çalıştaya akademisyen ve siyasetçiler, uzmanlık alanı eğitim olan sivil toplum kuruluşları, dernek, kooperatif ve sendikalar katıldı.

“En büyük ihtilal eğitimdir”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Koordinatörü Aytekin Sözen, İzmir’in ilçelerine nazaran eğitim oranı datalarını paylaşarak “İzmir’de 18 ilçemizin eğitim ortalaması ilkokul, 8 ilçemizin lise, yalnızca 4 ilçemiz ise lisans üzerinde. Burası İzmir. Eğitim ihtilalini yapmamış bir ülkenin hiç kimsenin önüne geçme talihi yoktur. Bu çalıştaydan, kongreden bir bildiri çıkacaksa yetkililere şunu söyleyelim; yeni yüzyılda yapılabilecek en büyük ihtilal eğitimdir” dedi.

“Mesleki eğitime el atılmalı”
Prof. Dr. Makbule Başbay, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi orta raporunu incelediğini belirterek şöyle konuştu: “Raporda çok hoş şeylere değinilmiş, ancak kimi noktaların daha çok somutlaştırılması gerekiyor. Örneğin mesleksel eğitim sıkıntısına çok süratli el atılmalı. Model okulların açılması direkt gaye olarak koyulabilir. Mesleksel eğitime model olarak oluşturulan bu okulların da nitelik ve gücünü artırmak önceliğimiz olmalı.”

“Yeni Bir Program Anlayışı Gerekli”
Duvarsız Okul kurucusu Şükran Evirgen, çocukların düşünme hünerlerinde ve üretken fikirlerinde büyük bir gerileme gördüklerini belirterek yeni bir eğitim programı gereksinimini şu sözlerle açıkladı: “Benim teklifim gereksinimlere dayanan, yani kozmik düşünüp mahallî hareket etmenin değerinden hareketle eklektik bir program hazırlamak. Dünyadaki gelişmiş erken çocukluk eğitimi modellerinin güçlü yanlarının bizim ülkemizin hem kültürel hem de gelişimsel gereksinimlerine entegre edilerek oluşturulmuş yeni bir program anlayışı gerekli. En gerekli konu modeli oluşturmak; zira şu ana kadar eğitimdeki gelişmeler fiziki yapı, derslik ve öğretmen sayısıyla söz edildi. Ancak nitelik de nicelik kadar değerli. Bu iki faktör asla farklı düşünülmemeli.”

“Özgür Niyet Sistemini Geri Getirmeliyiz”
İzmir Çağdaş Eğitim Kooperatifi (İZÇEK) kurucularından Mehmet Seyrek, köy enstitülerinde uygulanan eğitim sistemini örnek göstererek “Demokratik eğitim deyince en hoş örneğini köy enstitülerinde görüyoruz. Bu kurumlarda her cumartesi günü öğrenciler, öğretmenler, müdürler toplanıp birbirlerini değerlendirirdi. Öğrenciler, öğretmenlerini ve müdürleri bile eleştirebilirdi, hem de 1940’ta. Biz 2023’te şu anda bunu yapamıyoruz. Bu özgür fikir sistemini geri getirmemiz gerekiyor” dedi.
Öğrencilerin birebir vakitte vicdanlı, merhametli, doğayı seven, empati yapabilen, insanları seven, yurtsever bireyler olmalarını istediklerini belirten Seyrek, kelamlarına şöyle devam etti: “İyi bir ülkede yaşamak istiyorsak kıymetleri olan öğrencilere gereksinimimiz var. Pekala, bunları kim yapacak? Konuşuyoruz, çalıştay yapıyoruz sonra diyoruz ki ‘Devlet yapsın’, havale ediyoruz. Bunları dernekler, vakıflar, en çok da kooperatifler yapacak. Bunları biz yapacağız, yapmalıyız.”

Kongre 15-21 Mart’ta
Sivil, şeffaf ve tam iştirakçi bir teşebbüs olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 15-21 Mart 2023 tarihleri ortasında düzenlenecek. Kongrenin sonucunda yeni yüzyıla taraf verecek siyaset teklifleri tüm Türkiye ile paylaşılacak.
6 Şubat 2023’te yaşanan büyük sarsıntı felaketinin akabinde 15-21 Mart tarihlerine ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programına sarsıntısının yarattığı yıkımın uzun vadeli sonuçları hakkında kapsamlı müzakereler dahil edildi. Programa tabiatla uyumlu ve afetlere dirençli kentlerin yaratılması, afet idaresi üzere birçok farklı oturum eklendi.

Saygın bilim insanları ve uzmanları bir ortaya getirecek
Yedi gün sürecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programında ana oturumlar, delege buluşmaları, forumlar ve sanatsal faaliyetler bulunuyor. Ana kongre, Türkiye ve dünyanın saygın bilim insanları ve uzmanlarını bir ortaya getirecek. 70’e yakın konuşmacı, birçok kapsamlı sunum yapacak. Ortalarında Vandana Shiva, Bob Geldof, Michio Kaku ve Andrew McAfee üzere isimler geleceğin inşasına dair konuşmalar gerçekleştirecek.
Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile detaylı bilgi için iktisatkongresi.org’u ziyaret edebilirsiniz.

Kimler katıldı?
Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu’nun moderatörlüğündeki Eğitim Çalıştayı’na CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Koordinatörü Aytekin Sözen, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Çalıştayı Yürütme Konseyi Üyeleri Hülya Altun ve Özgür Kaplan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Zeki Kapı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Masalevleri’nden Ezgi Şengül, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’ndan Dr. Derya Altun, İzelman Anaokulları Müdürü Hasret Bulsu, İzelman A.Ş. Ana Okulları’ndan Eda Kaygusuz, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürü Tuğba Kılınçkaya, Kemalpaşa Belediye Lideri Rıdvan Karakayalı, Bayraklı Belediyesi Lider Yardımcısı Osman Davet Şahin, Ç iğli Belediyesi Eğitim ve Toplumsal Projeler Koordinatörü İlyas Aydınalp, Diğer Bir Okul Mümkün İzmir Kooperatifi’nden Yasin Sancak, İzmir Çağdaş Eğitim Kooperatifi (İZÇEK) kurucularından Mehmet Seyrek, Eğitim İş Sendikası’ndan Adem Yıldırım, Eğitim Sendikası’ndan Erkan Aydoğanoğlu, Özel Bölüm Öğretmenleri Sendikası’ndan Rabia Atbaş, Duvarsız Okul kurucusu Şükran Evirgen, Yeni Nesil Köy Enstitüleri Derneği İzmir Şube Lideri Özgün Utku, İzmir Eğitim Kooperatifi’nden Haydar İlkay Çelik ve Murat Kurt, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’ndan Prof. Dr. Ayşe Gül Bayraktaroğlu, Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezi’nden Alper Akbulut, Karabağlar Refet Bele Mahallesi Muhtarı Hatice Akar, Doç. Dr. Mehmet Toran, Prof. Dr. Makbule Başbay, Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, Doç. Dr. Çiğdem Boz, Prof. Dr. Hatice Şahin katıldı.
Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ