Haldun Dormen Gaziemir sahnesinde

Gaziemirlilerle söyleşi yapan Haldun Dormen, sanat hayatından örnekler vererek sanata bakış açısını anlattı ve sanat yapan gençlere öğütler verdi.

Haldun Dormen Gaziemir sahnesinde

Gaziemirlilerle söyleşi yapan Haldun Dormen, sanat hayatından örnekler vererek sanata bakış açısını anlattı ve sanat yapan gençlere öğütler verdi.

Gaziemir Belediyesi’nin kültür sanat aktiflikleri kapsamında Haldun Dormen ile söyleşi düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi’nde Çağlar İşgören’in moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide Haldun Dormen ile Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, izleyicilerin sorularını cevapladı.
Etkinliğin açılış konuşmasını Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi projesi hakkında bilgi vererek yapan Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, “Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi benim imza projem olacak. Sanatla büyümeyen toplumlar aydınlanamaz. Gaziemir bu istikametten çok şanslı. Gaziemir, salonlara sığmıyor. Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi’ni çok önemsiyorum. Kendisinin bir sanat merkezi olacak. Beşerler görünce hayran kalacak ve çok büyük sanatkarları orada ağırlayacağız. Dört yılda çok büyük sanatkarları ağırladık. Bugünde Haldun Dormen’i ağırlayarak çıtayı en üste taşıdık. Büyük usta Haldun Dormen’i burada ağırlamak büyük gurur. Bu salonları soldurmaya devam ettiğiniz sürece sahnelerimizde usta sanatkarları ağırlamaya devam edeceğiz. 15 Mayıs’ta aydınlık bir Türkiye’ye uyanacağız. 650 kişilik salonu olacak sanat merkezimizin temelini 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte atacağız” diye konuştu.  

“Tiyatro halk için yapılır”
“Gaziemir’e geldiğim için çok çok memnunum. İzmir halkı benim çok sevdiğim seyircim” diyerek konuşmasına başlayan Haldun Dormen,  Atatürk’ün bayanların sanatta kelam sahibi olması için yaptıklarına değinerek, “Tiyatro özgür olmalı. Ancak hiçbir vakit gerçek manada özgür olmadı. Lakin tiyatro kesinlikle kazanır. Tiyatro kesinlikle halk için yapılır. Halkın hislerinin, isteklerinin lisana getirildiği yerdir tiyatro. Tiyatro halkın duygusu, düşüncesidir” sözlerini kullandı.
Türk tiyatrosunu dünya standartlarında bir tiyatro olarak tanımlayan Haldun Dormen, “Türk tiyatrosunun geleceğini çok olumlu görüyorum. Alternatif tiyatrolarda fevkalade oyunlar ortaya çıkıyor” dedi.
Haldun Dormen, Köy Enstitüleri’nin kapatılmasıyla ilgili soruya ise “Köy Enstitüleri’nin kapatılması Cumhuriyet tarihine yapılmış en büyük kara lekedir. O olmasa Türkiye bugün değişik olurdu” sözüyle yanıtladı.

“Olmak ya da olmak”
Genç tiyatrocuların sorularını cevaplayan Dormen, “Bir şeye karar verdiğiniz de kesinlikle olacaksınız. Olmak ya da olmak. Benim için olmamak diye bir şey yok. Ben de tabanlara düştüm lakin çıktım. Zira daima olmayı düşündüm, olmamayı hiç düşünmedim. Herkes üzere sizlere de söylüyorum yaparsınız şekerim” teklifinde bulundu.
Söyleşinin Moderatörlüğünü yapan Çağlar İşgören, “Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi’ne hayran olmamak elde değil. Buranın salonunun yalnızca tiyatro salonu olması, oyunlara özel olması çok manalı. Liderim çok heyecanlandırdı beni. Sanat merkezinin açılışında olacağız. Gaziemir’in çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Bu türlü salonlar epey sanat çok gelişecek” diye konuştu.

Başkan Arda’nın Haldun Dormen’e çiçek takdim etmesiyle aktiflik son buldu.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: