Muğla Şehir Portalı – Firma Rehberi

G-Sync Teknolojisi Nedir ve Ne işe Yarar?

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

G-Sync Teknolojisi Nedir ve Ne işe Yarar?
G-Sync Nedir?

Birçok üst düzey oyun monitöründe bulabileceğiniz, dinamik ve değişken yenileme hızıyla görüntüdeki yırtılma (tearing) ve takılmaların (stuttering) önüne geçerek oyun performansını arttıran NVIDIA teknolojisidir.

Ne İşe Yarar?

Geleneksel monitörlerin sabit yenileme hızının aksine G-Sync, monitörün yenileme hızını, ekran kartının kare çizme hızıyla senkronize eder. Standart görüntü ölçekleyici yerine kendi ürettiği özel modülüyle görüntüde titreme, yapaylık ve gölgelenme gibi sorunları ortadan kaldırır.
Bu teknolojiye sahip olmayan geleneksel monitörler, genellikle 60Hz, 100Hz, 144Hz gibi sabit bir yenileme hızına sahiptir. Örneğin 60Hz yenileme hızına sahip bir monitör ise görüntüyü oluşturması için ekranın saniyede 60 kez (1/60 saniyede) yenilenmesi gerekir. Ekran kartı, monitörün yenileme hızına eşleşmediğinde oyunlarda görüntü takılmalarıyla karşılaşılır. Ekran kartının, monitörün yenileme hızından daha fazla kare göndermesi durumunda da görüntüde yırtılma gerçekleşir.
G-Sync teknolojisi ise örneğin oyun 60 FPS (saniyedeki kare sayısı) ile çalışıyorsa monitörün yenileme hızını 60Hz değerine, oyunun FPS değeri 55’e düşerse de, monitörün yenileme hızını 55Hz değerine sabitler. Monitörünüz 30-144Hz ise, bu yenileme hızları arasında geçiş yapabilir demektir. Oynadığınız oyun 30 FPS altında çalışıyorsa LFC (low framerate compensation) özelliği devreye girer ve çizilen her karenin kopyasını oluşturarak, monitörün desteklediği yenileme hızı aralığına denkleştirir. Bu özelliğiyle rahatsız edici görüntü geçişlerini ortadan kaldırır.
G-Sync Sistem Gereksinimleri
G-SYNC özellikli grafik kartı – minumum GTX 650 Tİ kuvvetlendirme
G-SYNC özellikli monitör
DisplayPort 1.2

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
%d blogcu bunu beğendi: