EKONOMİ KÜÇÜLECEK ENFLASYON ARTACAK

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

IMF,Bu sene Türkiye ekonomisinin küçülceğini ancak,enflasyonun artacağını bekliyor.2020 yılı slumpflasyon yılı olcağından ve işsizliğin daha çok artmasından korkuluyor.

Corona virüsü salgını ile IMF,Türkiye’nin enflasyonunun yüzde 12’ye yükselmesini bekliyor.İşsizliğin ise yüzde 17.2’lere çıkmasını bekliyor.Bu durum IMF,Türkiye’nin 2020’de Slumpflasyona sürüklenceğini bekliyor.

IMF,önceki gün paylaştığı “Küresel Ekonomik Görünüm” adlı raporda “Büyük Karantina” adını verdiği salgının Büyük Buhran’dan sonra en yüksek küçülmeye neden olacağı tahmini yaptı.Küresel ekonomik büyümesinin virüs salgını nedeniyle yüzde 3 daralcağını ön gördü.

TÜRKİYE İÇİN İYİ OLMAYAN SENARYO

İktisatçı Mahfi Eğilmez IMF’nin tahminlerini sosyal medyada değerlenirdi ve 2020 ve 2021 yılının Türkiye ve İran’ın Slumpflasyon’a gireceğini dile getirdi.

Büyümenin ve hane gelirlerinin düştüğü,enflasyon ve işsizliğin arttığı durumu ifade eden Slumpflasyon’un Türkiye’nin bilinen bir olgu olduğunu söyleyen Eğilmez,”Son olarak 2018 son çeyreğiyle 2019’un 3.çeyreği arasında Slumpflasyon olgusunu yaşamıştık” dedi.

FATURA 9 TRİLYON DOLAR

IMF’ye göre,salgının dünya ekonomisine 2yıllık maliyeti 9 trilyon doları bulmuş olacak.Etkilenen ülkelerden en çok Türkiye gibi turizm,eğlence ve hizmet sektörü üzerine kurulu olanlar olacak.Gelişmekte olan ülkeler bu dönemde ek zorluklarla karşı karşıya gelecek.Durgun büyüme ve yüksek borca ulaşan ülkeler kırılgan durumda krizde olan ülkeler ise gelişmelerden daha fazla etkilenecek.

AVRUPA VE ABD

2020’de büyümenin ABD’de yüzde 5,9,Almanya’da yüzde 7,Fransa’da yüzde 7,2,İtalya’da yüzde 9,1,İspanya’da yüzde 8,Japonya’da yüzde 5,2,İngiltere’de yüzde 6,5 olması bekleniyor.

ÇİNDE DURUMLAR NE?

Salgının ortaya çıktığı Çin’de ise geçen yıl 6.1 büyümenin bu sene 1.2’ye düşceği beklenmekte.

Yunanistan’da yüzde 10 San Marinoda yüzde 12 küçülme bekleniyor.

BÜYÜK BUHRAN SONRASI EN CİDDİ KÜÇÜLME

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath, “Büyük Karantina” adını verdikleri 2020 krizinde Büyük Buhran sonrası en yüksek küçülmeyi beklediklerini ifade etti.

IMF,corona virüsü salgını nedeniyle 1 trilyon dolarlık kredi desteği edeceğini açıklamıştı.Kuruma,90’dan fazla ülke finansal destek başvurusunda bulundu.

ABD’den Çine ve İrana Veto

IMF’de en yüksek oy’a sahip olan ABD,İran ve Çin’e mali kaynak sağlanması teklifini veto etti.

189 ülkenin bulunduğu IMF’nin yönetiminde yüzde 16,52 ile en yüksek oy’a sahip ülke olan ABD,siyasi olarak düşman olarak gördüğü ülkelere ekonomik destek verilmesini veto ediyor.

IMF,corona virüsden etkilenen ülkelere destek vermek için büyük bir likidite enjeksiyonuna hazırlanıyor.Acil döviz ihtiyacı bulunan IMF üyesi ülkeler için milyarlarca dolarlık kaynak sağlanacak.

Ancak kim olduklarını açıklamak istemeyen IMF’ye yakın iki kaynağın Reuters’a verdiği bilgilerde ABD,üye ülkelerden Çin ve İran’ın bu genişlemenin dışında tutulması konusunda kararlı.Donald Trump Çin ve İran’ın da bu yeni kaynağa erişiminin olmasını istemiyor.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ