Dünya Günü’nün İlanından 52 Yıl Sonra Yuvam Dünya’dan Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi…

Yuvam Dünya Derneği tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi isimli proje hayata geçti.

Dünya Günü’nün İlanından 52 Yıl Sonra Yuvam Dünya’dan Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi…

Yuvam Dünya Derneği tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi isimli proje hayata geçti. Türkiye’nin bedelli müzisyenleri ile hazırlanan Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi isimli müzik adeta iklim krizinin bilançosunu seslendiriyor. Kayıp kısmında artık sesini duyamadığımız jenerasyonu tükenen kuşlar Dodo, Kauai ve Po’ouli’nin sesleri de sanatkarlara eşlik ediyor. Cıvıltılar eşliğinde kaybettiklerimizin hoşluğu anlatılıyor. Akabinde gelen kayıp kısmında artan tansiyonla birlikte iklim krizi nedeniyle ortaya çıkan seller, orman yangınları, sera gazı salımları ve tüketim çılgınlığının karmaşasının uğultusuna kulak verirken umut kısmı için genç bir müzisyenin de melodiye katılmasıyla umudun tatlı melodisi yükseliyor. Tabiat ile insan ahengi yakaladığında umudun ebediyen var olacağı anlatılıyor. Şarkı için hazırlanan klipte ise bu kıssa; toplumsal medyanın ünlü içerik üreticilerinden Alper Tüydeş, Emin Yoğurtçuoğlu, Gökçe Coşkun ve başka etraf ve tabiat fotoğrafçılarının belgelediği fotoğraf ve görüntülerle anlatılıyor. 
 Tolga Taviş’in bestelediği, kıymetli müzisyenler Efdal Altun (Viyola), Bülent Evcil (Flüt), Onur Özkaya (Kontrbas), İpek Mine Sonakın (Arp) ve 14 yaşındaki Ali Aras Özcan’ın (Çello) icra ettiği kesimin kaydı Hayyam Stüdyolarında gerçekleşirken düzenlemesi Cem Öget’e ilişkin. Proje, Yuvam Dünya Derneği’nin toplumsal medyadan yaptığı iklim dostu hayat teklifleri ile Dünya Günü’nde tüm dünyalıları iklim kriziyle çabaya davet ediyor.22 Nisan Dünya Günü, iklim krizi ve çevre mevzularına dikkat çekmek maksadıyla çeşitli etkinlikler düzenlenen memleketler arası bir gün… Pekala Dünya Günü’nün ilanından 52 yıl sonra dünya ne durumda? Dünyanın sıcaklığı her geçen gün biraz daha yükseliyor. 1,5 derece olan risk hududu içerisinde kalmamız gittikçe zorlaşıyor. İklim mültecileri her geçen gün artıyor. Ülkeler fosil yakıt tüketimini söz verdikleri düzeye indiremedi. Şehirler söz verdiği atılımları yapamadı ve karbon ayak izi hedeflendiği düzeyde azalmadı. Besin israfının önüne geçilemedi ve açlık düzeyi yükseldi.
 Doğal su kaynakları tükenmek üzere ve dünya su krizi ile burun buruna. Artan orman yangınları nedeniyle her geçen gün büyük bir doğal karbon yutağımızı daha kaybediyoruz. Biyoçeşitlilik kritik düzeyde azaldı. 1929’dan bu yana 40.516.792 canlı, 10.056 kuş türü, 2.674 amfibi, balık ve diğer tür yok oldu. İklim adaletsizliği her geçen daha dezavantajlı kümelerde ağırlığını hissettiriyor. Çocuklarda ve gençlerde eko-anksiyete ortaya çıktı. Tüm bu durumun içerisinde Yuvam Dünya Derneği, bu özel günde jenerasyonumuzun iklim krizi ile gayretini anlatan bir projeye imza atarak bu öyküye dikkat çekmeyi amaçlıyor.  Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ