ABD Hava Kuvvetleri’nin E-7 Havadan Erken İhtar ve Denetim Uçağı İhalesini Boeing Kazandı

Boeing, 1,2 milyar dolar pahasındaki kontrat kapsamında, iki yeni ABD varyantı E-7 Havadan Erken İhtar ve Denetim (AEW&C) uçağının geliştirilmesine başlayacak.

ABD Hava Kuvvetleri’nin E-7 Havadan Erken İhtar ve Denetim Uçağı İhalesini Boeing Kazandı

  • E-7, ABD Hava Kuvvetleri’ne 360 derece kritik alan farkındalığı ve Gelişmiş Savaş İdare Sistemi kabiliyetleri sağlayacak. 
  • Açık sistem mimarisi ve çevik yazılım tasarımı, gelecekteki tehditleri karşılayacak formda E-7’nin kabiliyetlerini evrimleştirecek. 

Boeing, 1,2 milyar dolar kıymetindeki kontrat kapsamında, iki yeni ABD varyantı E-7 Havadan Erken İkaz ve Denetim (AEW&C) uçağının geliştirilmesine başlayacak.  Gerçek muharebe koşullarında kendini kanıtlamış, tam entegre ve esnek bir komuta denetim merkezi olan E-7, en kuvvetli harekât şartlarında çoklu alan farkındalığı sağlıyor. E-7’nin açık sistem mimarisi ve çevik yazılım tasarımı, uçağın kabiliyetlerinin evrimleşmesine imkân sağlamakla birlikte onu gelecekteki tehditleri engelleme yolunda avantajlı hale getiriyor. E-7 Programı Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Stu Voboril, “Kendini kanıtlamış bir platform olan E-7, hem ABD Hava Kuvvetleri’nin kısa vadeli Havadan Erken İhtar ve Denetim gereksinimlerini karşılama kapasitesine sahip hem müşterek kuvvetler ortasında entegrasyonu sağlayabilecek tek uçak.” dedi. E-7, Çok Rollü Elektronik Faz Dizinli (MESA) sensörü aracılığıyla, havadan de denizden birden fazla tehdidin eş vakitli ve 360 derece takibini yapar. Ordu, MESA sensörünün sağladığı kritik alan farkındalığı sayesinde, uzun menzilde düşman amaçlarını tespit ve teşhis etmenin yanı sıra değişen taktik durumlara dinamik bir halde ahenk gösterir.  E-7’nin öteki operatörleri ortasında Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri ve İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri bulunuyor. E-7, bakım ve lojistik masrafları önemli oranda düşüren ve vazifeye hazırlığı birinci günden artıran güzel yapılandırılmış bir tedarik zincirini kullanıyor. Yeni Kuşak 737-700 uçağından dönüştürülen E-7 platformu; mevcut ticari türev uçak tasarımı, sertifikasyon ve modifikasyon süreçlerinden faydalanarak Hava Kuvvetleri gereksinimlerine karşılık veriyor.    Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: